3. októbra 2022

Nepoznaná Sahara

Navštíviť Maroko a nevidieť Saharu by bolo veľkou chybou. Lebo Sahara je očarujúca. Je to najväčšia púšť na svete, ale aj domov ľudí- Nomádov a ich nezvyčajný život úzko spätý s prírodou.

Sahara nie je jednotvárna. Je nesmierne rozmanitá a pritom zaujímavá. Malé duny piesku striedajú veľké, popretkávané pásmy paliem, ktoré tu vytvárajú malé ostrovčeky zelene, niekde však aj oázy. Na Shara kvitnú aj krásne kvety a rukola. Medzi stromami majú prvenstvo akácie, potom tamarisky a samozrejme palmy.

Je domovom tiav, ktoré sú veľmi zaujímavé a nesmierne dôležité pre život v tejto časti sveta. Na našich cestách stretneme nie len ťavy, ale domácke či divoké somáre, gazely a antilopy. Pre všetkých je dôležitá voda, zdroj života. Nomádi sa s veľkou zodpovednosťou starajú o studne na Sahare. Pri našich výpravách sa jednej takej zastavíme.

Sahara bola pred miliónmi rokov morom. Svedčia o tom skameneliny, ktoré si tu každý môže nájsť na rozľahlých kamenistých pláňach. Miestni dobre poznajú miesta, kde sa dajú nazbierať aj meteority, ale my si vystačíme so skamenelinami.

Na Sahare je mnoho kempov. Niektoré majú murované domčeky, iné typické plátené stany, veľmi dobre vybavené, niektoré až luxusne. Nechýbajú kúpeľne, sprchy a WC. Samozrejmosťou sú veľmi hrejivé deky, ktoré v noci zahrejú aj v chladnejších mesiacoch.

Sahara patrí medzi miesta, kde vidíme Mliečnu dráhu a množstvo hviezd bez svetelného znečistenia. Hviezdy máte priam na dlani. Krásne, priam romantické je pozorovanie hviezd na veľkých dunách. Rovnako tak východ a západ slnka. A ten pokoj a ticho vyženú z mysle všetok nahromadený stres či vyčerpanie. Áno, Sahara je ideálne miesto pre všetkých, ktorý potrebujú absolútny relax a oddych od civilizácie.

Súčasťou pobytov v kempoch sú raňajky, obedy a večere, ako aj dostatok nápojov.

Večer pripravia Nomádi oheň, rozsvietia lampáše a atmosféra Tisíc a jednej noci môže začať. Umocňujú ju piesne národov Sahary ako aj rozprávanie o živote Maročanov, ktorý vám odrazu bude bližší a sympatický.

Pri návšteve kempov si hostia môžu vyskúšať lyžovanie na dunách či trekking s ťavami. Ide o výlety, kde sprievodcovia vedú turistov spolu s ťavami ako kedysi putovali karavány. Len tak človek naozaj spozná Saharu a jej tajomstvá. Súčasťou výletov je obed či večera, záleží od dĺžky trekkingu.

Vreľo

Odporúčame

ZOBRAZIŤ VŠETKY PONUKY

Najkrajšie mestá Maroka

od  €

Zobraziť viac 

Trekking na Sahare

od  €

Zobraziť viac 

Program Aladin

Ouarzazatu

od 1500 €

Zobraziť viac