23. septembra 2022

Trekking alebo putovanie

Pre mnohých Európanov sú trekkingy na Sahare niečím novým a nevšedným. Ide o turistiku spojenú so stanovaním na Sahare. Nezabudnuteľný zážitok a oddych.

Trekking na Sahare

Každý z nás v detstve počul o karavánach, ktoré putovali  Saharou od západu na východ. Aj slávny Paolo Coelho vo svojom najslávnejšom diele Alchymista putuje  s hlavným hrdinom Saharou v sprievode  karavány.  Áno, ťavy, tie koráby púšte, ktoré vydržia viac ako iné zvieratá sú sprievodcami na trekkingu.  Každý deň putovanie, absolútny pocit slobody a spanie v stanoch, kvalitné jedlo a marocký sladký čaj, datle a chlieb pečený v horúcom piesku. To všetko a nebo plné hviezd ako na dlani. Mliečna dráha je tu krásne viditeľná a západy slnka nezabudnuteľné.

Preto sú v krajinách Afriky i blízkeho východu tak veľmi cenené. Trekking je novodobé putovanie s ťavami. Hovorí jeden z Nomádov Ibrahim:

,,Nasledujte kroky Nomádov cez rozľahlú púšť. Pozerajte sa ich očami, počúvajte ich šepot a čítajte ich príbehy v každom strome, dune a skale. V sprievode poslední  zostali Nomádi a ich milé ťavy. Treking je cesta, kde sa ľudia stretávajú s matkou prírodou a zvieratami. Ľudia, ktorí chcú osviežiť svoju dušu a myseľ, meditovať a znova dýchať, keď kráčajú bosými nohami po zlatom piesku a užívajú si veľkolepý západ slnka, pričom sú svedkami zrodu hviezd, ktoré žiaria v tmavej noci. Keď padne noc, môžete počuť hudbu, ktorú vytvára samotná príroda okolo nádherného ohňa.

Okolo ohňa sa budú odohrávať príbehy a nomádsky čaj s nevinnými úsmevmi a žiarivými očami. Noci v púšti sa zdajú ako noci, ktoré počujete len v starých príbehoch so všetkou mágiou vo vzduchu, zvukom tiav okolo a vánkom vzduchu cez vaše vlasy, v tejto chvíli pokojný pocit zasiahne vaše srdcia nádejou, že noc sa nikdy neskončí."

Tak pridáte sa?

Putovanie Saharou, noc pod hviezdami, alebo v stanoch, večer pri ohni a raňajky s východom slnka...toto sa nedá vypovedať, to treba zažiť.