5. novembra 2022

Ochutnáme ťavie mlieko

Ťavie mlieko je tiež nazývané superpotravinou. Získava sa od domácich tiav, hlavne v púštnych a suchých oblastiach.

Má krásnu bielu farbu, sladkú a mierne slanú príchuť, ktorej intenzita závisí od kvality krmiva a vody. Mlieko má vo svojom zložení pomerne vysoký obsah sodíka, takže v horúcich podmienkach života veľmi uhasí smäd.

Kravské mlieko má žltkastú farbu, ale ťavie mlieko je biele ako prvý sneh. Preto je veľmi ťažké ho falšovať: po zriedení s kravským mliekom okamžite stráca svoju užitočnosť a vlastnosti a získava žltý odtieň.

Pomer bielkovín a sacharidov v ťavom mlieku je takmer rovnaký ako v kravskom mlieku, ale obsahuje oveľa menej kalórií a nasýtených tukov. Pohár ťavieho mlieka má 4,5 g tuku, zatiaľ čo pohár kravského mlieka 8 g tuku.

Môže sa to zdať prekvapujúce, ale ťavie mlieko sa svojím chemickým zložením výrazne líši od iných známejších druhov tohto výrobku. Najvýraznejší rozdiel je v štruktúre bielkovín. Vedci ich v zložení ťavieho mlieka napočítali viac ako dvesto. Ťavie mlieko však neobsahuje kazeín a laktoglobulín, ktoré často spôsobujú alergické reakcie. Presnejšie povedané, ťavie mlieko neobsahuje kazeín A1, ktorý sa bežne nachádza v kravskom mlieku a je alergénny, a kazeín A2, ktorý je prítomný v kozom mlieku. Namiesto toho obsahuje ťavie mlieko bezpečnejší variant beta-kaseínu A2. Okrem toho vedci v tomto nápoji našli skupinu proteínov, ktoré majú antivírusové, protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti.

To sa dáva do súvisu aj s ochranou proti TBC práve v tých Afrických krajinách, kde je konzumácia ťavie mlieka bežná.

Špeciálna štruktúra omega-3 mastných kyselín, ktoré obsahuje, umožňuje ťavie mlieko zmrazovať a rozmrazovať bez toho, aby sa zmenila jeho konzistencia, bez obáv, že sa zrazí, ako sa to často stáva v prípade kravského mlieka.

Z mnohých štúdií vyplýva, že ťavy produkujú mlieko, ktoré má jedinečné zloženie a štruktúru. Vedci v tomto produkte našli obrovské množstvo imunoglobulínov, silných imunostimulačných látok. Je zaujímavé, že tieto imunoglobulíny sú výrazne menšie ako tie, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele. Z tohto dôvodu môžu imunostimulanty z ťavích produktov ľahko prenikať do tkanív ľudského tela. Práve tieto látky sú vo vedeckom svete považované za účinnú obranu proti autoimunitným ochoreniam. Niektorí výskumníci naznačujú, že imunostimulanty z ťavích produktov sú užitočné pri liečbe detského autizmu. Aj keď je spravodlivé povedať, že v tejto otázke zatiaľ neexistuje vedecký konsenzus. Ďalšou úžasnou zložkou tohto produktu sú látky podobné inzulínu. A tieto zložky sú v ťavom mlieku pomerne hojné. Preto je ťavie mlieko veľmi vhodné pre ľudí s cukrovkou.

Zistilo sa, že ťavie mlieko má vyššiu výživovú hodnotu ako iné druhy mlieka. Je bohaté na minerály, nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny. V porovnaní s kravským mliekom obsahuje približne 10-krát viac železa a približne 3-krát viac kyseliny askorbovej. Okrem týchto zložiek je ťavie mlieko bohaté na komplex vitamínov B, A, D, E, K, ako aj na mnohé minerálne látky.

Vedci dospeli k záveru, že ťavie mlieko pripomína viac materské mlieko ako kravské mlieko. Z tohto dôvodu je pre deti oveľa zdravšie a bezpečnejšie ako kravské mlieko.

Pol litra ťavieho mlieka má v porovnaní s kravským mliekom až päťnásobne vyšší obsah vitamínu C a dokáže pokryť našu dennú dávku.

Omega-3 kyseliny v tukoch chránia dieťa v brušku pred slnečným žiarením a karcinogénnymi látkami. Imunoglobulíny pomáhajú udržiavať imunitný systém ženy a nenarodeného dieťaťa. Ťavie mlieko zabezpečuje  normálny prírastok hmotnosti plodu; tehotná žena nie je chudokrvná, pretože mlieko obsahuje veľa železa; stabilizuje trávenie tým, že pôsobí ako prebiotikum; chráni nervový systém pred preťažením; posilňuje kostrový systém dieťaťa.

Ak sa konzumuje po pôrode, podporuje prirodzené dojčenie.  Okrem toho je materské mlieko po ňom chutnejšie a výživnejšie.

Ťavie mlieko je samozrejme dobré aj pre mužov. Dodáva mužom silu a výdrž, pomáha v očiste pečene, najmä ak muž konzumuje nezdravé potraviny a alkohol. Inhibuje proces zápalu v panvovej oblasti. Normalizujte hladinu mužského hormónu testosterónu. Zvyšuje objem pľúc, ktorý je dôležitý pre fyzickú aktivitu.

Ťavie mlieko má liečivé účinky pri ťažkých potravinových alergiách a dokáže obnoviť imunitný systém u detí. To sú výsledky malej štúdie, ktorú na ôsmich malých pacientoch vo veku od 4 mesiacov do 10 rokov vykonali vedci z izraelského mesta Beer Ševa.

Používanie ťavieho mlieka pri liečbe rakoviny a leukémie má vedecký základ. Experimenty uskutočnil tím výskumníkov z Inštitútu pre výskum rakoviny v Bagdade.

Ťavie mlieko je jedinečný prírodný liek na chronickú gastritídu, jeho užívanie pomáha zastaviť zápalový proces v sliznici a normalizuje kyslosť žalúdočnej šťavy.

Na základe výskumu a klinických štúdií vedcov sa zistilo, že ťavie mlieko obsahuje významné množstvo inzulínu podobného proteínu.

Klinické štúdie na ľuďoch s cukrovkou 1. typu ukázali, že denná konzumácia 0,5 litra ťavieho mlieka znižuje potrebu liekov obsahujúcich inzulín v priemere o 30 %.

Jedinečné liečivé vlastnosti ťavieho mlieka sa využívajú aj v liečbe psoriázy, sú spôsobené aktívnymi prírodnými chemickými zložkami, ktoré obsahuje, ako sú alfa-hydroxykyseliny, kyselina askorbová, bielkoviny, antioxidanty, proteíny a imunitné komplexy, vitamíny A, vitamíny skupiny B, karotény, antibakteriálne látky.

Boli vykonané štúdie s aktívnym používaním ťavieho mlieka u ľudí trpiacich autizmom. Doktori Yosef Shabo, Reuven Barzel, Mark Margulis a veterinár Reuven Yagil z nemocnice Maccabi Hospital Services vo svojom výskume vysvetľujú, že ťavie mlieko, ktoré neobsahuje beta-kaseín a beta-laktoglobulín, je pre autistov nevyhnutnou potravinou.

Okrem toho imunoglobulíny a ochranné proteíny v ňom prítomné pomáhajú pri vývoji mozgu. Štúdie o účinkoch ťavieho mlieka na autistické deti rôzneho veku boli veľmi presvedčivé a výsledky prípadových štúdií ukazujú, že ťavie mlieko skutočne zlepšilo ich komunikačné schopnosti a funkciu mozgu.

Ťavie mlieko je hypoalergénne a neobsahuje žiadne zložky, ktoré by mohli spôsobiť alergie. Pri ťažkých potravinových alergiách môže obnoviť imunitný systém u dospelých aj detí. Zloženie ťavieho mlieka je veľmi odlišné od mlieka iných prežúvavcov. Pozostáva z úplne homogenizovaných polynenasýtených mastných kyselín, ktoré mu dodávajú jednotnú bielu farbu. Laktóza (mliečny cukor) je v ťavom mlieku prítomná v koncentrácii 4,8 %, ale ľudia trpiaci intoleranciou laktózy ju ľahko strávia.