23. septembra 2022

Kráľovský Marakéš

Marakéš je výnimočný nie len pre cestovateľov ale aj pre domácich. Je to odveká križovatka ciest zo severu na juh, z východu na západ a opačne.

Je to kráľovské mesto a napriek tomu, že  nie je hlavným mestom, je známejší ako Rabat.

V jeho starobylom centre- Medine, sa nachádzajú paláce i svetoznámy trh na námestí, ktoré nikdy nespí. Jamaa El Fna. Zmes orientu aj moderného sveta. Kúzlo, ktoré si vychutnáte všetkými zmyslami.

(foto: námestie Jamaa El Fna)

(foto: Bahia Palace)

Paláce Bahia ( v preklade brilantnosť, alebo krása) a Badia vám ukážu zaujímavú históriu mesta a pochopíte v čom je krása arabských stavieb a záhrad.

Čerešničkou na torte sú krásne záhrady Garden (Jardin) Majorelle. Neuveriteľne farebne zladené dávajú vedieť, že ich založil maliar Jacques Majorelle a potom vzkriesil zo zabudnutia svetoznámy módny návrhár Yves Saint  Laurent. Nazabudnite navštíviť aj Múzeum Berberov v záhradách. Pochopíte odkiaľ svetoznámy návrhár čerpal inšpiráciu. 

(foto: záhrady Jardin Majorelle)

V blízkosti záhrad je aj múzeum Yves Saint Laurenta, určite stojí za návštevu, nakoľko v Európe také nenájdete. A tu pochopíte prečo tento inak veľmi plachý módny návrhár miloval Marakéš.